Sermayenin Kaybı ve Borca Batıklık Tebliği’nde Kur Farkları

2018-8-30-ithalatta-ortaya-cikan-kur-farklari

14 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun 376 ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ ile Sermayenin kaybı veya borca batıklık hesaplamalarında kur farkı zararları dikkate alınmayabilecektir.

Yapılan düzenleme ile Sermaye şirketlerinde , sermayenin korunması ilkesine bağlı olarak sermaye kayıpları, Sermayenin kaybı veya borca batıklık hesaplamalarında belirlenmiş düzeylere ulaştığında alacaklıların ve ortakların korunması bakımından şirket organlarının çeşitli tedbirleri alması öngörülmüştür. Sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda aşağıdaki şartlarla kur farkı zararları dikkate alınmayabilecektir:

  • Kur farkı zararlarının dikkate alınmaması ihtiyari bir hak olup Şirketler tercihlerini hesaplamada bu zararları dikkate almak yönünde de kullanabilirler.
  • Seçimlik hak 01 Ocak 2023 tarihine kadar geçerlidir.
  • Kur farkı zararları henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>