Poşet Beyannamesi Nasıl Düzenlenir

images

Yeni yasaya göre zorunlu olan Plastik Poşet beyannamesini e-devlet uygulamasından online olarak gönderebilirsiniz.Aşağıdaki altı adım takip edilerek beyannamenizi verebilirsiniz.

  • Şifreniz ile e-devlet uygulamasına giriniz.
  • Ara bölümüne (plastik poşet beyanı) yazarak veya Kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı seçilerek, yapılacak işlemler arasından ”Plastik Poşet Beyanı” başlığına girilir.
  • Beyan Tipi seçeneklerinden , (Gerçek Kişi – Tüzel Kişi ) seçeneklerinden uygun olan seçilir.
  • Açılacak sayfada sırasıyla ; Beyan yapılacak Dönem-Cep Telefonu-mail adresi-faaliyetin yapıldığı il ve adresi girilir ve Devam butonuna basılır.
  • Açılan ekranda poşet tedarik edilen firma bilgileri girilecektir.Öncelikle Yurt içi ve Yurt dışı seçeneği seçilir.Ardından sırasıyla,Poşetin alındığı firma vergi no-alındığı il-firma adı-alış birim fiyatı-satılan poşet adedi ve birim fiyatı (KDV Hariç fiyatlar yazılacaktır) —- Yurt dışı seçildiği takdirde ise, temin edilen ülke ve firma adı yazılması gerekmektedir.
  • Girişlerin ardından EKLE butonuna basmanız yeterli olacaktır.Sonraki ekranda sayfa en altında Toplam Tutar Hesapla butonu ile Tahakkuk edecek ödeme miktarını görebilirsiniz.Doğruluğunu onaylamanız için ekran altında * Yukarıdaki beyanların doğruluğunu diye devam eden açıklama metnini  onaylamanız ve Beyan Et butonun tıklamanız yeterli olacaktır.

Artık her ay 1-15 arasında beyan etmeniz gereken bildiriminizi tamamlamış ve ödemeniz gereken tutarı görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>